KADIN DAYANIŞMASI MUHTARLIĞI KAZANDIRDI

Tarih: 2019-04-08    Okunma: 1992

KADIN DAYANIŞMASI MUHTARLIĞI KAZANDIRDI Hayrettin YENEL
NİĞDE - Niğde’nin İnönü Mahallesinde yaklaşık 50 yıllık erkek muhtar egemenliği yeni muhtarın kadınları örgütlemesi ile sona erdi.
Niğde İnönü Mahallesi yaklaşık 50 yıldır erkek muhtarlar tarafından yönetiliyordu. Tuba Somkaya etrafındaki kadınlarında önerisi ile muhtar adayı oldu. Seçimlerden 11 ay önce çalışmaya başladı. Muhtar olmadığı halde mahallenin tüm problemlerini verdiği mücadelelerle çözdü. Yeri geldi kanalizasyon ilaçladı, yeri geldi greyderin üzerine çıkıp kıç günlerinde mahallenin yollarının açılmasını sağladı. Kadınlar da Tuba Somkaya’nın gayretini görünce etrafında toplanarak ona destek olmaya karar verdiler. Seçim öncesi kadınlar kendi aralarında bir dayanışma sergileyerek, seçimi Tuba Somkaya’nın kazanması için adeta kapı, kapı gezerek diğer kadınları bu dayanışmaya kattılar. Seçim öncesi yapılan kadın dayanışması sonunda zaferi getirdi. Niğde’de 4300 seçmenin bulunduğu İnönü Mahallesinde muhtarlıkta 4 erkeğe karşı 1 kadın aday mücadele etti. Mahallede oyların büyük bir bölümünü oluşturan kadınlar dertlerini daha iyi anlatabileceklerine inandıkları Tuba Somkaya’ya oylarını vererek onu muhtar seçtiler. Şimdi Niğde Merkezde yaklaşık 50 yıl erkek muhtarlarla yönetilen İnönü Mahallesi 4300 oydan 1061 oy alan Tuba Somkaya’ya emanet.
31 yaşındaki Tuba Somkaya; seçime 11 ay önceden başladığını ve kadınlarında kendisinin muhtar olması için çok büyük destek olduklarını belirterek, bundan sonra çok daha fazla çalışacaklarını söyledi.

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !