NİĞDE'NİN TARİHİNE IIK TUTACAK

Tarih: 2018-11-05    Okunma: 1117

NİĞDE'NİN TARİHİNE IIK TUTACAK Hayrettin YENEL
 NİĞDE- Niğde’de tarihi evler ile ilgili yapılan araştırma bir kitapta toplandı.
Niğde’nin tarihsel ve kültürel yapısına ışık tutacak bir eserle Tarihi Niğde Evlerini kitap haline dönüştürüldü. Geçmiş yıllarda Niğdelilerin yaşam biçimleri konutlardaki hayatlarına da ışık tutan eser Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Huriye Altuner   tarafından yazıldı.
Niğde Valiliğinin katkıları ile gerçekleştirilen “ “Geleneksel Niğde Evleri “ adlı eserin tanıtımı düzenlenen bir programla yapıldı. Cullaz Sokakta bulunan her yönü ile tarihi dokusu korunarak restore edilen ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesinde bulunan tarihi Niğde Evinde yapılan tanıtım toplantısında konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, eserle ilgili olarak şunları söyledi.
“ Eseri Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile yapılan işbirliği ile meydana getirdik. Öncelikle yıllarca süren araştırmalar sonunda eseri meydana getiren Huriye Altuner’e teşekkür ediyorum. Sivil yapılar arasında bir devrin yaşam biçimi ve kültürünü yansıtan konut mimarisi günümüz sosyal ilişkilerini ve kültürünü yaşatması açısından oldukça dikkate değerdir.. Niğde tescilli sivil mimari yapı 128, tescil ise 150 adet civarındadır. 10 adet ev 2 milyon ev kamulaştırılmış ve Niğde Belediyesin devredildi. Bunlardan 7 tanesi hazırlanacak projelerle restorasyonunun yapılması ve fonksiyon kazandırılması işlemi devam ediyor.           ” dedi.  
“Geleneksel Niğde Evleri “ adlı kitabın tanıtımını kendisi bizzat yapan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, ...... “ Kitabın Niğde de sivil mimari örneklerini barındırıyor. Bir anlamda bizden önceki yaşayan medeniyetlerin sosyal yaşantıları kültürleri ve yaşam tarzları hakkında fikirler sunuyor.. “ dedi.
“. Dedi.
Niğde Evlerini yaptığı uzun yılları kapsayan araştırması sonucu kitap haline dönüştüren Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Huriye Altuner’de kitap hakkında şunları söyledi.
“- Böyle çalışmaları biz akademi alanlarda yapıyoruz . Ancak kazanımlı hale gelmesi için yayınlanması gerekiyor. Yayınlandığı takdirde istediğimize ulaşmış oluyoruz. Farkındalık yapmış oluşturuyoruz. Kültürel değerleri bir sonraki nesillere aktarmış oluyoruz. O yüzden bu kitabın yayınlanmış olması ve bir çok kişinin haberdar olması bu kültürel değerlerin daha sonraki nesillere aktarılması için çok önemliydi. Niğde kültürel ve tarih açıdan çok zengin bir şehir. Bu zenginliğin içerisinde Niğde evlerinin büyük önemi var. Sayısı oldukça fazla. Bir sonraki çalışmalarda bu yayınların devamı gelecektir. Bu konutların günümüze ulaşması çok kıymetli ve bunların korunması da çok önemli. .... “ dedi.
Kitabın tanıtımından  sonra kitaba konu olan ” Geleneksel Niğde Evleri “ bir bölümünün olduğu olduğu Cullaz Sokak gezildi. Vali Yılmaz Şimşek Restorasyonu tamamlanan ve Niğde Üniversitesi tarafından işlevlik kazandırılan evler hakkında yerinde bilgi aldı.
 

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !