O Davada Karar Çıktı

Tarih: 2018-03-23    Okunma: 904

O Davada Karar Çıktı Niğde’nin Ulukışla İlçesi Çifteköy mevkiinde DEAŞ’ın Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk silahlı saldırı olarak tarihe geçen, 1 astsubay ve polisimizin şehit edilmesi olayı ile ilgili devam eden hukuki süreç tamamlandı ve Yargıtay kararı onadı.

YARGITAY DEAŞ İLE İLGİLİ YEREL MAHKEME KARARINI ONADI

Hayrettin YENEL

NİĞDE - Niğde’nin Ulukışla İlçesi Çifteköy mevkiinde DEAŞ’ın Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk silahlı saldırı olarak tarihe geçen ve 1 astsubay ve polisimizin şehit edilmesi olayı ile ilgili devam eden hukuki süreç tamamlandı ve Yargıtay kararı onadı.
20 Mart 2014'te Niğde'nin Ulukışla İlçesi'ne bağlı Çifteköy yakınlarında bulunan otoyol üzerindeki park alanı mevkiinde yol kontrolü yapan güvenlik güçlerine yönelik olarak, DEAŞ terör örgütü üyeleri Benyamin Xu, Çendrim Ramadani ile Muhammed Zakiri tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırı gerçekleştirmişlerdi. Silahlı saldırıda astsubay üstçavuş Adil Kozanoğlu ile polis memuru Âdem Çoban şehit olmuştu. Saldırıda ayrıca 7 asker 1 sivil vatandaş yaralanmıştı.
Dört yıldır devam eden dava Niğde Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyordu. Dava ile ilgili Yargıtay son kararı verdi. Olayla ilgili yargılanan DEAŞ üyeleri sanıklardan Benyamin Xu 179 yıl 6 ay hapis ve 225 bin TL idari para cezası, Çendrim Ramadani 174 yıl 6 ay hapis ile 225 bin TL idari para cezası, Muhammed Zakiri ise 124 yıl 6 ay hapis ve 225 bin TL idari para cezasına, diğer sanık Fuad Mövsümöv ise 13 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi yerel mahkemenin mahkûmiyet ve beraat kararlarının onanmasını kararlaştırdı.
 
 

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !