Milli ve Yerli Patates Tohumu Ürettik

Tarih: 2018-02-16    Okunma: 1547

Milli ve Yerli Patates Tohumu Ürettik … Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuda millileşme çağrısına Niğde Patates Araştırma Enstitüsü “ Milli ve Yerli Patates Tohumu “ üreterek Türkiye’de bir ilki başardı. Türkiye Artık Patates tohumunda dış ülkelere bağımlıktan kurtuluyor..
 
TÜRKİYE’DE BİR İLK…
 YENİ TÜR OLAN MİLLİ ve YERLİ PATATESTE TOHUMU ÜRETİLDİ
 
Hayrettin YENEL
 
NİĞDE - … Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuda millileşme çağrısına Niğde Patates Araştırma Enstitüsü “ Milli ve Yerli Patates Tohumu “ üreterek Türkiye’de bir ilki başardı. Türkiye Artık Patates tohumunda dış ülkelere bağımlıktan kurtuluyor..
Türkiye’nin en önemli patates üretim merkezlerinden biri olan Niğde’de yerli tür patates tohumu üretildi. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye’de ilk olan yerli ırk patates tohumları artık tohum üretecek olan üreticilere dağıtılmaya başlandı. 2015 yılında gerçekleşen yerli ilk patates üretiminin ardından 8 tür daha geliştirildi. Geliştirilen ürünlere Türkçe isimler kondu.
Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen yeni tür patates tohumlarının üretimi ile ilgili olarak Niğde Valisi Yılmaz Şimşek açıklama yaptı. Vali Şimşek yaptığı açıklamasında;
“ – Patates dünydaki en yaygın tarım ürünlerinden biri. Niğde de bu rünün en çok üretildiği illerden biri. Bu konuda yerli ve milli bir ürünün olmamasıydı. Bu konunun sorunun çözümü noktasında 2005 yılında enstitimüz bir çalışma yaptı. 8 milli ve yerli tohum üretti. Bu gün ise 4 tohumun üretiminin ardından üretilere satış ihalesi gerçekleştiriliyor. Bu ürünler artık üretici firmalar tarafından üretilerek, patates çiftçisine verilecek. “
DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULUYORUZ
Patatesi tohumlarının bu güne kadar yurt dışından ithal edildiğine değinen Niğde Valisi Yılmaz Şimşek,  Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bu çalışmanın Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek şunları söyledi.
“ - Niğde Patates Araştırma Enstitüsümüzün 2005 yıından bu güne kadar çok önemli bir çalışma gerçekleştirdi. Bu çalışma sonunda ülkemize 8 adet milli ve yerli tohum üretti. Bu ürünler artık çoğaltılacak ve ülkemiz patates tohumu konusunda dışa bağımlılıktan tamamen kurtulacak.. “ dedi.
 
 
 
 

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !