Niğde'yi Geliştirme Toplantısı Yapıldı

Tarih: 2018-02-09    Okunma: 1733

Niğde'yi Geliştirme Toplantısı Yapıldı

NİĞDE - Niğde’nin gelişmesi için iki yıl önce hazırlanan NİGEP Sektörel Gelişme Planı için toplantı düzenlendi.
Niğde’nin sektörel gelişmesinin takip edilmesi amacıyla yaklaşık 2 yıl önce başlatılan proje için 2018 yılının ilk toplantısı gerçekleştirildi. Niğde Valiliği, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Niğde Ticaret Odası, Niğde Ticaret Borsası, Organize Sanayi Bölgesinin de içerisinde bulunduğu protokol Niğde Sektörel Gelişim Planı için Organize Sanayi Bölgesi Salonunda toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, Niğde Valiliği yanında protokolde adı geçen kurum yetkilileri, daire müdürleri de katıldı. Toplantı açılış konuşması Vali Yılmaz Şimşek tarafından yapıldı. Şimşek yaptığı konuşmasında, iki yıl önce başlatılan NİGEP için amacın raflarda kalmaması olduğunu,, toplantılarda bu planın Niğde’nin gelişmesine katkı sağlamasının amaçlandığını söyledi. Vali Şimşek yaptığı konuşmasında şunları söyledi.
“- NİGEP ile Niğde için bir vizyon oluşturulmuş, bir yol haritası çıkarılmıştır. Biz de bu gün bu planın ne durumda olduğunu ele alıyoruz. Bu öngörülen planlara sadık kalınması yönünde ne gibi bir sistem kurulması için çaba harcayacağız. İki yılda hazırlanan ve emek verilen bu planın hayata geçirilmesi için çaba harcamayı ve ivme kazandırmayı hedefliyoruz. Toplantımızın amacı budur. Çağımızda stratejik yönetim sadece özel kesimin değil kamunun da önem verdiği bir yönetim şeklidir. Gelişme planı kısa orta ve uzun vadede izlenecek yolda temel ilke ve politikaların  ve bunlara ulaşmak için yol ve yöntemler ile kaynak dağılımın ele alınacağı bir plandır. Bizde bu anlayış doğrultusunda Niğde Valiliği ve Ömer Halisdemir Üniversitesi işbirliği ile birlikte hazırlanan bu planı ele alıyoruz. Bu plan Niğde’nin gelişmesi için yönü belirleyen bir yol haritası ve hedef belirleme aracıdır. Bu çerçevede Niğde kurum ve kuruluşlar bu plan ile alakalı olan konuları ele alacaklar. Bu plan çerçevesinde kaynaklar daha verimli ve etkin bir şekilde kullanılacaktır. “.
Toplantıda Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nden Prof Dr. Selen Doğan ilk sunumu gerçekleştirdi. Selen yaptığı sunumunda NİGEP ile ilgili ortada cevaplanması gereken soruların olduğunu, bu toplantıların bu sorulara cevap aramak için yapıldığını ve Niğde’nin çevre illere nazaran gelişimini yeterince tamamlayamadığına değindi. Doğan yaptığı sunumunda, planın iki yıl önce başladığını belirterek, Niğde’nin gelişmesi için neler yapılması gerektiği konularının bu plan çerçevesinde ele alınacağını planın yürütülmesi için de Üniversite ve Valilik tarafından birer de kitap bastırıldığını söyledi.
Toplantıda ayrıca, Ticaret ve Sanayi Odası, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, Niğde Belediyesi, İl Özel İdaresi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ’de birer sunum gerçekleştirdiler.
Toplantı ardından görüş ve önerilerin ele alındığı toplantı,  yapılan son değerlendirmelerle sona erdi. 

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !