5 Şubat Onur Günü Kutlandı

Tarih: 2018-02-05    Okunma: 1558

5 Şubat Onur Günü Kutlandı …. Atatürk’ün Niğde’ye gelişinin 84. Yılı şehirde törenlerle kutlandı..
 
NİĞDE ONUR GÜNÜNÜ ÇOŞKUYLA KUTLADI
 
Hayrettin YENEL
 
NİĞDE- Atatürk’ün Niğde’ye ziyaretinin 84 yılı her yıl olduğu gibi bu yılda törenlerle ve programlarla kutlanıyor.
Niğde’nin Onur Günü olarak kutlanan 5 Şubat tarihi Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Niğde’yi ilk kez ziyaretinin anısına her yıl kutlanıyor. Kutlamalar kapsamında Hükümet Meydanında onur günü nedeniyle tören düzenlendi. Düzenlenen törende saygı duruşu ve istiklal marşının ardından, Atatürk anıtına çelenkler sunuldu.
Törene Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Rıfat Özkan, İl Jandarma Alay Komutanı İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Siyasi partilerin temsilcileri, askeri erkan, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Özkan yaptığı konuşmasında, 5 Şubat tarihinin Niğde için önemli bir tarih olduğunu belirterek, o gün Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün Niğde’yi ilk kez ziyaret etmesinin çok önemli olduğunu söyledi. Atatürk’ün Niğde ziyareti ile ilgili olarak Niğdelilerin o günü Onur Günü olarak kutladığına değinen Özkan konuşmasına şu şekilde devam etti.
“ – Yaşadığı devirde Türk Milletinin bağrından çıkmış, dünya lideri olmuş Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 1934 yılında tüm Niğdeliler coşkuyla karşıladılar. O zaman O’nu karşılayan Niğdeliler o günü onur günü ilat etmişti, bizde onur günü olarak ilan ediyor ve kutluyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hasta adam dedikleri ülkemiz için Anadoluya gitti, halkımızın önüne düştü ve kurtuluş savaşını başlattı. Milletine güvendi milli bir duruş sergiledi. O zaman vatanı parçalamaya kalkanlara Türk’ün kararlılığını gösterdi. Ya İstiklal ya ölüm. İşte bu ruhla şimdi kahraman ordumuz da şimdi yine bir kurtuluş mücadelesi veriyor. O zaman devlet devlet geliyorlardı şimdi ise örgüt örgüt geliyorlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Niğde’mize teşrifleri nedeniyle kutlanan bu gün hepimize kutlu olsun. “ dedi.
Hükümet meydanında düzenlenen törende öğrenciler şiir okudu. Meydanda düzenlenen törenin ardından Kültür Merkezinde eski Niğde fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek serginin açılışını gerçekleştirerek, “ Niğde’nin Onur günü kutlu olsun.. “ dedi. Vali şimşek sergiyi gezdikten sonra anı defterini imzaladı. Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan’da anı defterini imzaladıktan sonra serginin kalan kısmının gezilmesi ile program sona erdi. 

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !