BU OTOMOBİL BAŞKA 1 TL İLE 80 KM GİDİYOR

Tarih: 2017-12-21    Okunma: 1058

BU OTOMOBİL BAŞKA 1 TL İLE 80 KM GİDİYOR …. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencileri 1 TL ile 80 Km ve 110 Km hız yapan elektrikli araç ürettiler.. Öğrenciler şimdi ise insansız hava aracı üretmek için proje hazırlıyorlar..
 
1 TL İLE 80 KM GİDİYOR 110 KM HIZ YAPIYOR
SIRA İNSANSIZ HAVA ARACINDA
 
Hayrettin YENEL
 
NİĞDE – Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencileri 1 TL ile 80 Km ve 110 Km hız yapan elektrikli araç ürettiler.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi yerli otomobil ile ilgili son günlerde yoğunlaşan projelere yeni bir boyut kazandırdı. Niğde Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri 1 TL’lik elektrikle 80 Km uzaklığa gidebilen ve saatte 110 km hıza ulaşabilen iki kişilik bir araç üretti. Araçla ilgili Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü ve Proje başkanı araç ile ilgili bilgileri paylaştılar. Kısıtlı imkanlarla yapılan elektrikli otomobil için sponsor bulmakta zorlandıklarını fakat kendi imkanları ile bu otomobili ürettiklerini belirten projenin danışmanlığını yapan Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden Yard. Doc. Remzi İnan, 12 kişilik bir grup öğrenci ile bu aracı yaptıklarını belirterek araç hakkında teknik bilgiler verdi. Remzi inan yaptığı açıklamasında,
“ 4.4 KW gücünde motor kullandık. Batarya gruplarını artırarak menzili daha uzun bir yolculuk yapılması için iyileştirme yapılacak. Şimdilik 80 Km yolu 1 TL ile gidebiliyor. 1 litre Benzi Fiyatı ile yaklaşık 400 Km yol gidebilecek. Bataryaların dolumu 1 TL yi bulmuyor. “ dedi.
İNSANSIZ HAVA ARACI GELİŞTİRECEKLER
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar’da Üniversite öğrencilerinin yaptıkları otomobil ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,
“ Mühendislik fakültesinin daha önceki yıllarda hazırladıkları otomobil geçen yıl 51 üniversite arasında 17. oldular. Bu yılki ki otomobil de milli ve yerlileştirme ç.abaları yanında daha iyi bir netice almak için çalışmalar devam ediyor. Öğrencilerimiz daha iyi bir eğitim alarak daha iyi bir mühendis olarak yetişmesi için gayret ediyoruz. Sanayinin ihtiyaç duyduğu mühendis olarak yetişmesi. Bu kapsamda mevcut aracı geliştiren arkadaşlarımız insansız hava aracı geliştirmeye ve TUBİTAK ın yarışmasına katılmak için çalışmalara başladılar. Bu yıl yeni bir ekip bu aracın daha verimli olabilmesi için çaba harcayacak. Cumhurbaşkanımız da yerli otomobil konusunda her türlü desteği herkese veriyor. “ dedi. 

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !