5 ŞUBAT'I KUTLADIK

Tarih: 2017-02-05    Okunma: 1382

5  ŞUBAT'I KUTLADIK Hayrettin YENEL

NİĞDE - Atatürk’ün Niğde ye gelişinin 83. Yıl dönümü törenlerle kutlandı. Hükümet meydanında yapılan kutlamalara devlet erkanı yanında vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.
Kutlama programı şehitler  ve  Gazi Mustafa Kemal Atatürk anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve siyasi partiler,  Atatürk Anıtına çelenk sundular. Törende Bayrak ve Atatürk ile ilgili şiirler okundu. Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşma Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan tarafından yapıldı. Akdoğan yaptığı konuşmasında, 5 Şubat’ın Atatürk’ün Niğde’ye gelişi nedeniyle gururla kutlandığını belirterek;
“ Bu gün Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatük’ün ilimize gelmesinin 83. Yıldönümünü Onur Günümüz olarak her yıl kutluyoruz. Atatürk Niğde ilgili olarak “ Ben Niğde’ye alakam büyüktür.  Niğdelileri her zaman sevmişimdir “ demiştir.  Atatürk’ ün Niğdelilere olan ilgisini bu sözler çok açık bir şekilde göstermiştir. Atatürk’ün hedefi olan muhasır medeniyetler seviyesine erişmek için gece gündüz çalışıyoruz. Ülkemiz dünyanın en önemli coğrafyası üzerinde bulunuyor. Birçok ülkenin gözü bu nedenle bizim ülkemiz üzerinde. 1071 de Malazgirt savaşını bu millet yaptı. Yine İstanbul’u biz fethettik, Çanakkale savaşını yine bu millet yaptı. Biz bu toprakları kendimize vatan yaptık ve bunun bedelini millet olarak hep birlikte ödedik. “ dedi.
Hükümet Meydanında yapılan törenlerin ardından Kültür Merkezinde sergilenen Eski Niğde Fotoğrafları Sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Serginin gezilmesinin ardından Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu ve Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan anı defterine 5 Şubat ile ilgili duygu ve düşüncelerini yazdılar.  Kültür Merkezindeki programda Sabah Gazetesi yazarı Osman Altınışık’ta         “ 246 Bir Kurtuluş Destanı “ adlı kitabını imzaladı. 5 Şubat Programına çevre illerde bulunan Gazeteciler derneklerinin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de katıldılar.   
 
 

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !