500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor

Tarih: 2015-10-23    Okunma: 2369

500 Yıllık Osmanlı Kayıtları Gün Yüzüne Çıkıyor Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne çıkarılıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan bilim kurulu tarafından yürütülecek çalışma ile 247 adet tahrir defteri, incelemeden geçirilerek basımı yapılacak.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Daire Başkanlığı’ndan ilim dünyasında çığır açacak tarihi proje Osmanlı Devleti’ni tarihin en önemli uygarlıklarından biri haline getiren Tahrir Defterleri gün yüzüne çıkarılıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan bilim kurulu tarafından yürütülecek çalışma ile 247 adet tahrir defteri, incelemeden geçirilerek basımı yapılacak.

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü,Osmanlı Devleti’nin askeri, idari, mali, arazi ve nüfusla ilgili kayıtlarının yer aldığı tahrir defterlerinin gelecek nesillere aktarılması adına önemli bir proje başlattı. Bu proje ile ilim dünyasında büyük bir boşluk giderilmiş olacak ve bu defterler üzerinde bilimsel çalışmalar rahatlıkla yapılabilecek.

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !