İŞTE GELECEĞİN GAZETECİLERİ

Tarih: 2019-12-06    Okunma: 573

İŞTE GELECEĞİN GAZETECİLERİ  Hayrettin YENEL

NİĞDE - Niğde Merkez Mehmet ve Emet Aydoğan İlkokulu 2/A sınıfı öğrencileri gazetecilik mesleği ile ilgili okudukları bir hikâye kitabının ardından gazetecilik mesleğini merak ettiler ve bir gazeteciden mesleği dinlediler.

Niğde Merkez Mehmet ve Emet Aydoğan İlkokulunda öğrenciler bir çok meslek dalı ile ilgili olarak hikaye ve kitap okuyorlar. En son okudukları gazetecilik mesleği ile ilgili bir hikaye kitabı öğrencilerde büyük bir merak uyandırınca mesleği yapan kişilerden gazeteciliği dinlemeye karar verdiler. Gazetecilik mesleği ile ilgili olarak sınıfa davet edilen Turkuvaz Medya Grubu ( Sabah-Atv-Ahaber ) Temsilcisi Gazeteci Hayrettin Yenel geleceğin gazetecilerine mesleği anlattı. Sınıf öğretmeni Nursel Işık ve öğrencilerinin gazetecilik ve medya ile ilgili sorularını cevaplayan Yenel, sınıfta bir haber nasıl yapılır sorusunun cevabını yine öğrencilerin kendileri ile yaptığı uygulama ile onlara gösterd. Sınıf öğrencilerinden gönüllü olarak bir kameraman, bir muhabir ve bir de konuk seçen Yenel, öğrencileri yönlendirerek küçük bir haberin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak yine öğrencilere yaptırarak, kendilerinin de içinde bulunduğu bir haberde onları bir anda haberin içerisine sokarak mesleği daha iyi anlamalarına katkı sağladı. Gazetecilik nedir ? Gazeteci ne yapar? Nasıl gazeteci olunur? Gazetecilik zor bir meslek midir? Siz nasıl gazeteci oldunuz? Kimler gazeteci olabilir? Gazeteci mesleğini yaparken hangi donanımları kullanır? Bende gazeteci olmak istiyorum, nasıl olabilirim? gibi bir çok merak dolu soruların cevaplarını gazeteci Yenel den dinleyen miniklere karşı soru hamlesi de Yenel den geldi. Sizler büyüyünce hangi mesleği seçeceksiniz? Klasik sorusunu, öğrencilere sordu. Cevap sınıf oranına göre dengeliydi. Anlatımdan etkilenen minikler arasından gazeteci olmak isteyenlerinde olması, meslek tanıma dersinin gazetecilik adına verimli olduğununda göstergesi oldu.  
Öğrencilerden çok sayıda soru gelmesi ve verilen her cevabın ardından yeni soruların artması ise geleceğin gazetecilerinin mesleği çok daha ileri götüreceklerinin de bir göstergesi oldu.  

Paylaş
Yorumlar - Bu Habere 0 Yorum Yapılmış.
Düşüncelerini Paylaş !